Jak odpowiednio nawadniać ogród? Poradnik podlewania

nawadnianie ogrodu

Woda w ogrodzie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, jak na przykład w oczkach wodnych lub fontannach. Kluczowe bowiem dla pięknego wyglądu terenów zielonych jest odpowiednie nawadnianie ogrodu, które powinno być każdorazowo dopasowane do rodzaju roślinności czy też pory roku. Wielu właścicieli ogrodów ma jednak problem z ich podlewaniem, co widać zwłaszcza w okresie letnich upałów. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby systematyczne podlewanie ogrodu stało się proste i przyjemne, a oprócz tego dawało fenomenalne rezultaty w postaci świetnie rozwijających się roślin.

Jak często podlewać?

Odpowiednia częstotliwość jest bardzo istotna, jeśli chodzi o nawadnianie ogrodów o przeróżnym charakterze. Zdecydowanie najczęściej podlewany powinien być trawnik, który ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy jest bardzo wrażliwy na brak wody. Równie często – a najlepiej codziennie – trzeba podlewać wszelkiego rodzaju rośliny rosnące w pojemnikach, przy czym większej ilości wody będą potrzebowały egzemplarze wystawione bezpośrednio na słońce. Z kolei nawadnianie raz w tygodniu będzie jak najbardziej wystarczające w przypadku roślin rabatowych oraz grządek warzywnych.

Podlewaj precyzyjnie i obficie

Bardzo szkodliwe jest dla roślin wszelkiej maści podlewanie ich zbyt małą ilością wody. W takiej sytuacji woda nie ma szans dotrzeć do głębiej położonych korzeni, przez co rośliny – pomimo częstego, ale oszczędnego nawadniania – mogą zacząć podsychać. Kolejnym błędem, jakiego należy się koniecznie wystrzegać przy podlewaniu, jest moczenie liści. W ten sposób możemy bowiem przyczynić się do rozwoju groźnych chorób grzybowych, które z czasem mogą rozprzestrzenić się również na inne rośliny.

Warto zaufać doświadczonemu ogrodnikowi

Dla wielu osób systematyczne podlewanie ogrodu, z rozróżnieniem potrzeb poszczególnych rodzajów roślin, stanowi zdecydowanie zbyt duże wyzwanie. Z pomocą przychodzą w takiej sytuacji profesjonalne usługi ogrodnicze, które posiada w ofercie firma Gardenwizja. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z nich, Twoim ogrodem zajmie się doświadczony ogrodnik, który z pewnością będzie doskonale znał potrzeby Twoich roślin, jeśli chodzi właśnie o podlewanie.

Po profesjonalną poradę oraz pomoc w nawadnianiu ogrodów możesz zwrócić się do specjalistów z firmy Gardenwizja, jeśli Twój ogród znajduje się w miastach takich jak Nowy Targ czy też Zakopane. Również całe Podhale to obszar, na którym można zamówić usługi ogrodnicze, z którymi Twój ogród będzie zawsze piękny.