Jak zaaranżować mały ogród? Inspiracje i pomysły

aranżacja małego ogroduNawet jeśli dysponujemy niewielkim terenem zielonym przed domem, warto go zaaranżować w odpowiedni sposób tworząc niewielki ogród. Aranżacje małych ogrodów wymagają nieco więcej uwagi i staranności niż w przypadku większych przestrzeni, jednak można wykorzystać teren w taki sposób, aby jednocześnie sprawiał on wrażenie bardziej przestronnego i aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne dla nas strefy.

Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni

Aranżacja ogrodu przed domem w przypadku niewielkiej przestrzeni wymaga zastosowania kilku sprytnych tricków, aby wydawała się ona większa. Jednym ze sposobów jest podwyższenie obrzeży wokół trawnika, które mogą zostać obsadzone piętrowo roślinami. Ciekawe aranżacje ogrodów można stworzyć, wykorzystując wszelkie znajdujące się tam elementy jako wielofunkcyjne. Schody lub obrzeża trawnika mogą jednocześnie służyć za miejsca do siedzenia przy grillu w letnie wieczory, a na podwyższeniach, ogrodzeniu czy kratach zaprojektujmy rodzaj wertykalnego ogrodu, który nie tylko pozwoli na posadzenie większej ilości zieleni, ale również optycznie powiększy przestrzeń. Sprytnym trickiem optycznym na powiększenie terenu będzie również zamontowanie w różnych miejscach luster. Stworzą one oryginalną ozdobę, a jednocześnie iluzję optyczną.

Rośliny dobre do małego ogrodu

W przypadku niewielkiej przestrzeni zielonej, nadmiar roślin przytłoczy ją i zdominuje. Projekty małych ogrodów powinny więc raczej być minimalistyczne, skupiając się na wyeksponowaniu ciekawych detali architektury ogrodowej, które mogą stanowić o charakterze całości aranżacji. Dobrze sprawdzą się w niewielkich ogrodach wszelkie rośliny pnące, którymi można osłonić ogrodzenie lub pozwalać rozrastać się na kamiennych murkach czy innych elementach. Dzięki temu są one dobrze wyeksponowane, a jednocześnie nie zabierają zbyt wiele przestrzeni. Wśród roślin, które będą dobrze prezentować się w małym ogrodzie, powinny znaleźć się takie, które mają dekoracyjne liście. Dobrym wyborem będą także rośliny zimozielone, które zapewnią mu piękny wygląd przez cały rok.

Projekty małych ogrodów na Podhalu

Marzy Ci się piękna aranżacja ogrodu, ale nie masz zbyt wiele doświadczenia i dysponujesz niewielką przestrzenią? Skorzystaj z usług naszej firmy Gardenwizja, która od 2011 roku zajmuje się przygotowaniem projektów ogrodów, ich realizacją i pielęgnacją. Terenem naszej działalności jest Podhale, a w szczególności Nowy Targ i Zakopane, których mieszkańcom podsuwamy pomysły i inspiracje na urządzanie terenów zielonych wokół domów prywatnych czy obiektów użyteczności publicznej. Do każdego zadania podchodzimy indywidualnie, dzięki czemu nasi klienci mogą liczyć na dokładną realizację swoich marzeń dotyczących przestrzeni wokół ich budynków. Projektowanie ogrodów i ich późniejsza pielęgnacja to nie tylko nasza praca, ale także pasja, co powoduje, że nasze usługi odznaczają się najwyższą jakością. Niewielki ogród lubogromna przestrzeń – każde kolejne zadanie jest dla nas wyzwaniem, któremu chcemy sprostać w 100 procentach!