ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU – NASZ PORADNIK


Wielu entuzjastów sztuki ogrodnictwa zadaje sobie pytanie, jak zaplanować ogród. Wbrew pozorom odpowiedź na postawione pytanie nie jest jednoznaczna, choć istnieją logiczne koncepcje prezentujące zakres i kolejność wymaganych w tym przedsięwzięciu prac. Pierwszym aspektem, który powinniśmy rozważyć, obmyślając etapy zakładania ogrodu, jest wnikliwa analiza potrzeb. Innymi słowy, musimy zastanowić się, jakie otoczenie najbardziej sprzyja naszemu wypoczynkowi oraz jakie rośliny sprawiają nam największą radość. Nie bez znaczenia jest także szczere odpowiedzenie sobie na pytanie, ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na regularną pielęgnację poszczególnych gatunków kwiatów.

Z reguły poradnik urządzania ogrodu przedstawia konkretną kolejność realizacji prac. Pierwszą fazą są roboty ziemne. W następnym kroku wykonywany jest montaż instalacji elektrycznej lub wodnej. Trzecim etapem jest budowa drobnych elementów architektury ogrodowej. Jak łatwo się domyślić, sadzenie roślin i zakładanie trawników należy wykonać dopiero na samym końcu opisywanego przedsięwzięcia.

Jak zaplanować ogród?

Osoby posiadające ogrody i ceniące błogi spokój, z jakiego słynie Podhale, bardzo często decydują się na założenie oczka wodnego podczas prac ziemnych. Decyzja ta pozwoli nadać posiadanej posesji niepowtarzalny charakter, choć wiąże się z większym nakładem pracy. W początkowym okresie projektowania ogrodu konieczne jest również wykonanie instalacji elektrycznej, która będzie zasilać narzędzia ogrodowe, lampy oraz reflektory. Realizację tej czynności można powierzyć jedynie elektrykowi z uprawnieniami. W przypadku wykonywania elementów architektury ogrodowej wskazane jest, aby czynności te postępowały równolegle z budową przyległego domu.

Bez względu na to, czy posesja znajduje się w takiej miejscowości jak Nowy Targ, Zakopane, czy Bukowina Tatrzańska, w procesie aranżacji przestrzeni ogrodowej warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego architekta krajobrazu, prosząc go nie tylko o szkic koncepcyjny, ale również przejrzysty projekt techniczny. Nowo zaprojektowane ogrody ogrody charakteryzuje pewna spójna i logiczna kompozycja. Frontowy fragment działki uznawany jest za najbardziej reprezentatywny i często urozmaicany roślinami dekoracyjnymi, plac zabaw dla dzieci lokalizowany jest zwykle blisko domu, natomiast warzywnik w mniej widocznym fragmencie działki.