Jak zaplanować funkcjonalny ogród przydomowy?

plan funkcjonalnego ogrodu

Planowanie i urządzenie przydomowego ogrodu jest zawsze procesem bardzo ekscytującym. Jednak w szale dobierania najpiękniejszych roślin czy też elementów małej architektury ogrodowej nie powinniśmy zapominać o tym, że nowoczesny ogród przydomowy powinien być również funkcjonalny. Jego odpowiednia aranżacja pozwoli wszystkim domownikom aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu czy też wypoczywać na łonie natury. Aby jednak móc w pełni cieszyć się ogrodem, trzeba zapoznać się z podstawowymi zasadami jego urządzania.

Najpierw podzielmy ogród na strefy

W mądrze zaprojektowanym ogrodzie widać wyraźny podział na poszczególne strefy, które różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem. Nowoczesny ogród przydomowy powinien składać się z następujących kilku stref: reprezentacyjnej, wypoczynkowej, rekreacyjnej oraz gospodarczej. Pierwsza z nich zwana jest czasem “przedogródkiem”, ponieważ obejmuje ona zieleń przed domem, w sąsiedztwie podjazdu oraz garażu. W strefie wypoczynkowej powinny znaleźć się wygodne meble ogrodowe – ławki bądź leżaki, na których w chłodzącym cieniu lub ciepłych promieniach słońca będziemy odpoczywać. Strefa rekreacyjna to przede wszystkim trawnik, na którym można grać w piłkę nożną lub badmintona. Oprócz tego można w niej zaplanować miejsce na grilla czy też plac zabaw dla najmłodszych. Ostatnią, gospodarczą strefę, najlepiej jest zaplanować poza zasięgiem wzroku domowników, ponieważ to w niej znajdą się takie elementy jak kompostownik, drewutnia czy też szopa na narzędzia.

Zaplanujmy nawierzchnie ogrodowe

Ogrody przydomowe to nie tylko wszechobecny trawnik, który może źle znosić intensywną eksploatacją na często uczęszczanych ścieżkach. Najbardziej wytrzymała nawierzchnia wymagana jest przede wszystkim na podjeździe dla samochodów oraz ścieżce prowadzącej do wejścia do domu. Projekty zazwyczaj przewidują wykorzystanie w tym miejscu kostki brukowej bądź ażurowej, ewentualnie gładkich płyt tarasowych. Płyty tarasowe będą również idealne do wykonania ścieżek ogrodowych, które mogą prowadzić na przykład na plac zabaw lub do altany grillowej. Znacznie większy wybór mamy wybierając materiał do wykończenia tarasu – poza płytami możemy postawić na płytki ceramiczne, egzotyczne drewno lub deski kompozytowe.

Mądrze rozmieśćmy małą architekturę ogrodową

Takie elementy małej architektury jak ławki, pergole czy też altanki, mogą znaleźć się w niemal całym ogrodzie. Dzięki temu ogrody przydomowe stają się miejscem niesamowicie przyjaznym wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Niewielka drewniana ławeczka może z powodzeniem znajdować się przed domem, zaś ukwiecone pergole dodatkowo ozdobią strefę reprezentacyjną. Oprócz tego ławka lub mała altanka w pobliżu placu zabaw dla dzieci pozwoli rodzicom mieć oko na ich pociechy podczas zabawy. Z kolei umiejscowienie ławki obok strefy gospodarczej pozwoli osobom pracującym odpocząć podczas przerwy w wykonywaniu ogrodowych obowiązków.

Projekt od profesjonalisty to zawsze dobry pomysł

Nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach projekty, a później realizacje, jeśli chodzi o funkcjonalne ogrody, wymagają od ich właścicieli wiele czasu oraz sporo wyobraźni. Jeśli nie czujemy, że podołamy takiemu zadaniu, warto zaufać w tej dziedzinie profesjonalistom. Realizacje ogrodów przydomowych wykonane przez ekspertów z firmy Gardenwizja będą z pewnością wysoce przemyślane i pełne funkcjonalnych rozwiązań. Główny obszar działania firmy Gardenwizja w tym aspekcie to miasta Nowy Targ oraz Zakopane wraz z okolicami, a także całePodhale.